Вітряна віспа. Як вберегтись.
Одним із найпоширеніших інфекційних захворювань серед дітей дошкільного та шкільного віку є вітряна віспа, яку часто називають просто «вітрянкою». Спалахи вітряної віспи у більшості випадків виникають у дитячих дошкільних, освітніх закладах, тощо.
В 2024 році за моніторинговими даними проведеного відділенням епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних хвороб Вознесенського РВ на територїї району було зареєстровано 188 випадків вітряної віспи , з них 168 у дітей:
-
Южноукраїнська МТГ -119 випадків, з них 112 дітей;
-
Вознесенська МТГ – 16 випадків, всі діти;
-
Дорошівська СТГ – 10, з них 8 дітей;
-
Бузька СТГ – 10, з них 7 дітей;
-
Єланецька СТГ – 16, у т.ч. 10 дітей;
-
Веселинівська СТГ – 8 випадків, у т.ч. 6 дітей.
-
Братська СТГ – 9 випадків, всі діти.
За січень 2025 року зареєстровано 49 випадків, з них дітей- 46:
- Южноукраїнській МТГ – 23 випадки,з них дітей-22;
-Дорошівській СТГ -13,з них дітей-11;
-Доманівська СТГ – 9,всі діти.
В основному хворіли діти віком від 1 до 14 років.
Вітряна віспа (вітрянка) — це високоінфекційне гостре вірусне захворювання, що переважно вражає дітей.
Збудником є вірус вітряної віспи Varicella-zoster virus. Цей ДНК-вірус нестійкий поза організмом людини, швидко гине від дезінфекційних засобів, а також під дією температури понад 60 °С. Основним джерелом інфекції є хвора людина на вітряну віспу.
Механізм передавання збудника — краплинний. Ймовірність зараження може поширюватися на всіх, хто перебуває у приміщенні. Не виключена можливість передачі збудника вітряної віспи від матері до плоду, що може спричинити вади розвитку дитини , але це трапляється рідко.
Симптоми вітряної віспи - нездужання, втрата апетиту, субфебрильна температура тіла, висипання, тощо. Перші елементи висипу можуть з’явитися за нормальної температури тіла. Висипка локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. Вітряна віспа частково знижує імунітет, у зв’язку з чим можливий розвиток захворювань бактеріальної природи
Захворюваність найчастіше спорадична. Після перенесеної інфекції залишається тривалий імунітет. Повторні захворювання виникають рідко.
Найкращий спосіб захисту від вітряної віспи - зробити щеплення дитині та дотримуватись протиепідемічних заходів (провітрювання приміщень, своєчасне вжиття карантинних заходів в організованих колективах,посилення санітарно-освітньої роботи та дотримання правил особистої гігієни).
При перших проявах симптомів негайно звертайтеся до лікаря. Самолікування шкодить вашому здоров’ю !!!
Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших рідних!!
До відома щодо зростання захворюваності на кашлюк.
В Україні росте захворюваність на кашлюк (коклюш). За статистичними даними Центра громадського здоров’я МОЗ України в Україні за 6 місяців 2024 року в Україні зареєстровано 4863 випадки захворювання на кашлюк, що у 30 разів більше, ніж за аналогічний період торік (161 випадок). І захворюваність цього року продовжує стрімко зростати: лише за червень зареєстровано 1058 випадків кашлюку проти 1006 випадків за перші три місяці. 95,9% усіх хворих - діти.
Причина зростання захворюваності - значне накопичення числа нещеплених дітей.
Загострюється епідситуація з кашлюком і в області. У березні був зафіксований перший випадок за останні три роки. А вже станом на цей тиждень маємо 77 випадків, із них 2 дорослих.
Кашлюк – гостра інфекційна хвороба бактеріального походження, з повітряно-крапельним механізмом передачі від хворої людини або бактеріоносія (через повітря), при кашлі, чиханні чи просто розмові.
Крім головного симптому захворювання на кашлюк – нападу судомого кашлю, що триває до трьох тижнів, у хворого можуть спостерігатись такі симптоми:
- свист під час вдихання;
- слабкість;
- напади блювання після нападу кашлю;
- підвищення температури.
Найважче переносять це захворювання немовлята та діти до трьох років. Лікування кашлюка у дітей до року здійснюється в стаціонарі незалежно від ступеня тяжкості захворювання, так як напади кашлю часто супроводжуються епізодами апное (зупинки дихання). Кількість приступів кашлю може доходити до п’ятдесяти на добу.
Також коклюш ще небезпечний своїми ускладненнями, які найбільш часто з’являються у немовлят та не вакцинованих дітей:
- виникнення пневмонії, коли приєднується вторинна бактеріальна інфекція; ателектазів; пневмотораксу;
- з боку нервової системи: виникнення судом, набряку мозку, внутрічерепних крововиливів, гіпоксичної енцефалопатії, вогнищевих та генералізованих судом;
- грижі, не тримання сечі, випадання прямої кишки, субкон’юктивальні крововиливи.
Для того щоб зменшити кількість нападів кашлю, потрібно уникати станів, що його викликають. Рекомендовано проводити двічі на добу вологе прибирання. На час прибирання хворого з кімнати виводити. Пацієнт повинен перебувати в затемненій, тихій, провітреній кімнаті, де його не слід турбувати, не засмучувати. Слід забезпечувати дитині позитивні емоції – балувати й розважати її, дарувати нові іграшки, дозволяти дивитись нові мультфільми тощо. Бажано спати з дитиною в одній кімнаті, щоб бути поруч підчас кашлю. Завдання батьків – уміти визначити частоту серцебиття, дихання, тривалість нападу кашлю та дотримуватись описаних вище рекомендацій. Дуже добре діє свіже прохолодне вологе повітря. Тому бажано вранці швидше вставати, поки волого та прохолодно, якнайдовше гуляти, особливо коло озера чи річки, у лісі. Усі ці заходи сприятимуть якнайшвидшому видужанню.
Хворий на кашлюк є носієм збудника протягом 3-х тижнів після виявлення перших симптомів. Тому для запобігання розповсюдження хвороби він має залишатись на самоізоляції протягом цього терміну.
Головною профілактикою кашлюка є вакцинація, яка проводиться згідно з Національним календарем щеплень, або за індивідуальним графіком , складеним педіатром. Щеплення не є гарантованим захистом проти хвороби, але значно полегшує перебіг захворювання у разі зараження.
Будьте уважні до кашлю своєї дитини і, за можливості, проведіть вакцинацію проти цього захворювання.